Samodzielne zbudowanie pieca przeznaczonego do wypieku pizzy czy innych artykułów spożywczych, to zadanie angażujące sporą ilość czasu i energii. Wymaga ono dużo wysiłku, precyzji, jak również zastosowania prawidłowo dobranych materiałów. Osoby, które pasjonują się remontami i drobnymi robotami budowlanymi, mają ułatwione zadanie, ponieważ dużo szybciej i efektywniej poradzą sobie z wyborem materiałów budowlanych czy też związków chemicznych, przeznaczonych do łączenia poszczególnych elementów wybranego pieca. Kluczową kwestią jest prawidłowo stworzony projekt wybranego modelu pieca, jak również wybór odpowiednich materiałów budowlanych.
Czy piec opalany drewnem bądź węglem można zbudować z gipsu?
Największym i najczęściej popełnianym błędem jest nakładanie zwykłego tynku na wewnętrzne elementy konstrukcji wybranego modelu pieca, opalanego drewnem lub węglem. Rozwiązanie to przynosi wiele szkody, ponieważ tradycyjny tynk, zaczyna pękać, kruszyć się i w rezultacie odpadać, pod wpływem działania bardzo wysokiej temperatury powietrza. Znacznie lepszym pomysłem jest zastosowanie tynków żaroodpornych, które powstają z mieszanki cementu, piasku i wapnia. Posiadają one lekko chropowatą powierzchnię, która jest łatwa do utrzymania w czystości. Nałożenie kilku warstw pozwala uzyskać idealnie gładkie wykończenie wewnętrznej konstrukcji pieca.
Czy do budowy pieca można użyć cegieł?
Osoby, które rozważają samodzielne zbudowanie pieca, przeznaczonego do wypieku pizzy bądź innych artykułów spożywczych, często zastanawiają się, jaki materiał budowlany może być użyty do tego celu. Dobrym pomysłem jest wybór cegieł, jednakże nie należy kupować produktów przeznaczonych do tradycyjnych zastosowań w budownictwie, ale zdecydować się na te o potwierdzonej klasie ognioodporności. Dzięki temu można uniknąć uszkodzenia ich powierzchni, spowodowanego działaniem wysokiej temperatury powietrza, powstałej w trakcie procesu spalania. Cegły szamotowe świetnie nadają się do tego, aby wykonać z nich ognioodporne i estetycznie wyglądające okładziny w piecach opalanych drewnem lub też węglem. Można zdecydować się także na cegły piecowe, które są znacznie słabsze od cegieł szamotowych, jednakże produkty te są dostępne w bardzo atrakcyjnej cenie.
Budowa pieca – czy można do tego celu użyć cementu?
Powstająca konstrukcja, która ma pełnić funkcję pieca, przeznaczonego do przyrządzania różnego rodzaju potraw, może składać się z elementów wykonanych z cementu. Wszystko zależy od rodzaju konkretnego pieca. Jeśli jest on wyłożony kamieniem, dużo lepszym rozwiązaniem będzie użycie miękkiego, żółtego piasku budowlanego, połączonego z wapniem i mieszanką betonu. Niektóre osoby do budowy pieca opalanego węglem lub drewnem, stosują także cement portlandzki połączony z innymi składnikami w proporcji 6: 1.
Budowa pieca a kleje. Czy można użyć związków chemicznych do przytwierdzania poszczególnych elementów?
Wiele osób, które decydują się na samodzielną budowę pieca, służącego do wypieku pizzy bądź też innych artykułów spożywczych, zastanawia się, czy sprawdzonym rozwiązaniem będzie zastosowanie klejów do przytwierdzenia poszczególnych elementów konstrukcji. Należy pamiętać, żeby nie stosować związków chemicznych, zawierających toksyczne i rakotwórcze pierwiastki. Mogą one zagrażać zdrowiu i życiu osób spożywających potrawy przyrządzone w piecu. Do łączenia poszczególnych elementów konstrukcji najlepiej nadaje się żywica epoksydowa. Powinna być ona aplikowana w taki sposób, aby nie mieć kontaktu z otwartym źródłem ognia, co mogłoby negatywnie wpłynąć na jej pierwotne właściwości.